A pihentető alvás létszükséglet
Az alvás az emberi szervezet számára a legfontosabb élettani folyamatok közé tartozik. Az alvás során az idegrendszeri működés aktív marad, az agyban és az egész szervezetben összetett sejtélettani és biokémiai folyamatok zajlanak.

Schopenhauer filozofikus megfogalmazása szerint „az embernek azt jelenti az alvás, mint az órának a felhúzás”. Egy órát pedig nem érdemes félig-meddig felhúzni. Sajnos szokásainkkal és életmódunkkal gyakran mi magunk teremjük meg a nem megfelelő hosszúságú és nem kellően pihentető alvás feltételeit. A nem kielégítő alvás – nagy esetszámú epidemiológiai felmérések szerint – a felnőtt lakosság körülbelül egyharmadában fordul elő.
Nemcsak az ember, hanem az állatok, sőt a növények életműködéseiben vagy viselkedésében is megfigyelhetünk közel 24 órás, úgynevezett cirkadiális periódusú ismétlődést. A napi ritmus egyik példája az alvás-ébrenlét ciklusa. Az alvás biológiai célja az energia visszanyerése metabolikus események során, a biokémiai folyamatok regenerálódása. Emellett a napi élmények feldolgozásában, elraktározásában, az emlékezet és felejtés működéseiben is szerepe van.
Az alvásprogram időzítését, azaz a 24 órás napban való elhelyezését az idegrendszer szabályozza, ennek van alárendelve a tobozmirigy. Az egészséges fiatal felnőtt alvás-ébrenlét mintázata serdülőkorban alakul ki, és miközben az alvásminta egyénről egyénre erősen változik, általánosságban jellemző a napi 8 óra alvás. 60 éves kor fölött ennél kevesebb alvás is elegendő lehet. Az alvás szerkezete, azaz a különböző szakaszok mintázata is változik a korral, ugyanis minél idősebb az egyén, annál kevesebb a lassú hullámú alvás. Az alvás mennyisége egyénileg eltérő lehet, de annyi megállapítható, hogy akkor kielégítő az alvó számára, ha kipihenten, frissen ébred és a másnapi teendőit megfelelően ellátja.
Melyek azok a tényezők, amelyek akadályozzák, hogy alvásunk kellően pihentető legyen? A technológiai forradalom korában ezek között kiemelt helyet foglalnak el az elektronikus eszközök. Alváskutatók véleménye szerint este 9 óra után kerülni kellene a mobiltelefon és az internet használatát. Sokan, főként a serdülők sajnos még éjjel is online maradnak. A szakemberek véleménye szerint esetükben ez, gyermekkorban pedig az éjszakába nyúló televíziózás és videojáték magyarázza, hogy fiatalabb korban is egyre gyakoribb a nem kielégítő alvás.
Szintén jól ismert, hogy a késői vacsora, főként a nehezen emészthető, puffasztó ételek fogyasztása, a bőséges esti folyadékbevitel, a késői kávéfogyasztás és a munkahelyi stresszhelyzetek hazavitele mind hozzájárulnak ahhoz, hogy lefekvés után sokat forgolódjunk, mosdóba járjunk, az éjszakai pihenést gyakori ébredések szakítsák meg. Még a magányról is igazolták, hogy az éjszakai megébredések kiváltó tényezője lehet. A kutatók ezt azzal magyarázzák, hogy az emberi természetből adódóan a társ jelenléte biztonságot jelent. Életmódunk megváltoztatásával nem csak az éjszakánk válhat pihentetővé. Amilyen az éjszakánk, olyan lesz a másnapunk.
Irodalom:
1./ I. Szirmai: Neurológia (Medicina Könyvkiadó Zrt, 2011.)
https://regi.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop425/2011_0001_524_Neurologia/ch02s12.html
2./ Zs. Tulassay: A belgyógyászat alapjai 2. (Medicina Könyvkiadó Zrt., 2011.)
https://regi.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop425/2011_0001_524_A_belgyogyaszat_alapjai_2/ch07s10.html
3./ Biológiai kislexikon (Typotex , 2007.)
https://regi.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tkt/oxford-typotex-biologiai/ch01s02.html
4./ J. Levenson et al. : The Pathophysiology of Insomnia (Contemporary Reviews in Sleep Medicine, 147#4 Chest April 2015)
5./ J. Fernandez-Mendoza: Insomnia and Its Impact on Physical and Mental Health (Curr Psychiatry Rep. 2013 December ; 15(12): 418.)
6./ O. Bruni et al: Technology Use and Sleep Quality in Preadolescence and Adolescence (J Clin Sleep Med 2015;11(12):1433 –1441 .)
7./ S. Peracchia: Exposure to video games: effects on sleep and on post-sleep cognitive abilities. A systematic review of experimental evidences (Sleep Sci. 2018;11(4):302-314)
8./ L. Kurina et al: Loneliness Is Associated with Sleep Fragmentation in a Communal Society (Sleep, Vol. 34, No. 11, 2011)